Puszcza Bialowieska
Puszcza Bialowieska jest jedynym pozostalym zakatkiem starozytnych masywow lesnych, ktore kiedys rozciagaly sie od morza Baltyckiego do Bugu i od Odry do Dniepra. Stopniowo lasy te zostaly wyciete i obecnie w swoim stanie pierwotnym zachowaly sie jedynie w regionie bialowieskim.
Od niepamietnych czasow w puszczy polowali tylko osoby dostojne – ksiazeta kijowskie i litewskie, krolowie polskie, carowie rosyjskie, sekretarzy generalne i glowy panstw, ktorzy zachowaly ja dla swoich polowan. Ochronie puszczy sprzyjalo rowniez to, ze zawsze byla ona zubrowiskiem.
Dazenie do zachowania w Europie tego gatunku zwierzat zachecalo najpierw ksiazat litewskich, pozniej krolow polskich, a pozniej carow rosyjskich do gorliwej troski o te lasy i ochrony jej przed niszczycielska dzialalnoscia czlowieka w celu zachowania tej populacji.
Poczatek ochrony Puszczy Bialowieskiej datuje sie poczatkiem wieku XV, kiedy to ksiaze Jagajlo w roku 1409 zastrzegl prawo polowania na tych terenach tylko sobie i swemu bratu Witowtowi. A wiec niedlugo minie 600 lat od daty pierwsego wprowadzenia elementow ochronnych na terenie Puszczy Bialowieskiej.
We wspolczesnym pojeciu ocrony przyrody puszcza stala sie terenem pzryrodoochronnym od roku 1921, kiedy ona wchodzila w sklad Polski i kiedy zostal utworzony pierwszy „Rezerwat”, obszar ktorego wynosil 5 tys. ha. W roku 1939 wskutek wydarzen historycznych puszcza okazala sie w skladzie Bialoruskiej SRR. Caly jej teren ogloszono rezerwatem panstwowym. Po Drugiej wojnie swiatowej granica panstwowa podzielila rezerwat na dwie czesci. Park Narodowy „Rezerwat” pozostal na polskiej stronie, lecz cala bialoruska czesc masywow lesnych stala sie rezerwatem. W roku 1957 jego nazwe zmieniono na Panstwowe gospodarstwo-rezerwat mysliwski. W roku 1991 w granicach Puszczy Bialowieskiej zorganizowano pierwszy na Bialorusi Panstwowy Park Narodowy „Puszcza Bialowieska”.
Puszcza slynie ze swoich unikatowych drzewostanow i zalesien. Do dnia dzisiejszego jej lasy zachowaly swoj pierwotny wyglad. Tutaj sasiaduja obok siebie szereg rzadkich gatunkow roslin i zwierzat, ktore wyginely wraz z wycietym lasem w innych miejscach i nie wystepuja nigdzie indziej w Europie. Jest to najstarszy las Europy, gdzie zarejestrowano ponad tysiac drzew-olbrzymow, rosna tu 350-letnie jesiony i sosny, 250-letnie swierki, ponad 1000 odmian roslin kwiatowych i wyzszych. Jest to jedyne miejsce na Bialorusi, gdzie istnieja naturalne populacje takich rzadkich i chronionych gatunkow jak jodla biala i dab skalny.
Bogata i roznorodna roslinnosc Puszczy Bialowieskiej stwarza sprzyjajace warunki do wystepowania tu licznych gatunkow zwierzat, wiele z ktorych sa wpisane do „Czerwonej Ksiegi” Republiki Bialorus. Obecnie w Puszczy Bialowieskiej wystepuje 54 gatunki ssakow, 252 gatunki ptakow, 7 gatunkow gadow, 11 gatunkow plazow. I oczywiscie najslynniejszym wsrod zwierzat puszczy jest car tych lasow – zubr, spojrzec na ktorego przyjezdzaja goscie z calego swiata. Obecnie zyje tu ponad 300 osobnikow tego gatunku. Zubrow z populacji bialowieskiej rozsiedlono zarowno do wielu krajow jak i do innych rejonow naszej Republiki.
Puszcza Bialowieska jest jednym z najcenniejszych obiektow przyrodoochronnych Bialorusi i jednym z najbardziej utytulowanych rezerwatow w calej Europie. Tak w roku 1992 na mocy decyzji UNESCO Park Narodowy „Puszcza Bialowieska” zostal wpisany na liste swiatowego Dziedzictwa Ludzkosci. Byla ona pierwszym obiektem na terenie bylego ZSRR, ktory otrzymal ten zaszczytny tytul.
W roku 1993 UNESCO nadal Puszczy Bialowieskiej status rezerwatu biosfery, wlaczajac ja do jedynego systemu monitoringu globalnych zmian srodowiska naturalnego.
W czerwcu 1997 roku Rada Europy odznaczyla Park Narodowy specjalnym Dyplomem jako jedna ze wzorowych instytucji przyrodoochronnych na kontynencie.
Biorac pod uwage wyniki roku 2006 na Drugim Miedzynarodowym Zjezdzie Liderow (konkurs zawodowy BRAND SPADCZYNA – Spuscizna) puszcza zostala odznaczona zlotym medalem w nominacji BRAND SPADCZYNA – Spuscizna.
Zapraszamy do Puszczy Bialowieskiej! |